Povečanje mišične mase je eden najpogostejših ciljev večine udeležencev telovadnice. Poleg izboljšanja videza si večina moških želi zgraditi močnejše in bolj funkcionalno telo ali celo uporabiti trening moči za lažje izvajanje določenega športa ali drugih fitnes vaj. Prepričani pa smo, da ste v telovadnici že slišali določene mite, zaradi katerih ste znova preučili svojo rutino treninga in načrt prehrane. Seveda bi morali v telovadnici zaupati le svojemu osebnemu trenerju in strokovnjaku za kondicijo, trditve vseh drugih udeležencev pa bi bilo treba ponovno pretehtati. Spodaj smo izpostavili 4 stvari o povečanju mišične mase, ki jih še niste slišali, in vam lahko pomagajo napredovati pri treningu.
1. VEČINI NE USPE ZARADI NEDOSLEDNOSTI PRI NAČRTU TRENINGOV
Mnogi, ki želijo povečati mišično maso, ne uspejo, ker se ne držijo prehranskega načrta, ki je skladen s tem ciljem, ali niso v skladu s svojo vadbeno rutino. Če želite zgraditi masivno in močno telo, je potrebno nenehno treniranje in doslednost več let. Medtem ko marsikomu uspe brez strogega načrta prehrane in treninga, to še ne pomeni, da lahko tudi vam. To so glavni in varni predpogoji za doseganje dobrih rezultatov in če bodo prisotni ne glede na hitrost napredovanja, boste zagotovo uspeli.
Seveda je priporočljivo narediti tedenski počitek vsake 2-3 mesece, vendar več kot to lahko slabo vpliva na vaš napredek. Po drugi strani pa vas lahko pretreniranost in pomanjkanje počitka izčrpata, negativno vplivata na zdravje in delovanje telesa, zaradi česar se lahko tudi odrečete svojemu fitnes cilju. Osredotočite se tudi na kakovost izvedbe, ne na število ponovitev. Če vaje ne izvedete pravilno, je štetje ponovitev zaman in ta kriterij ni primeren za merjenje napredka, saj ravno tega ne dosežete.
2. NI »ČAROBNEGA« PROGRAMA TRENINGA
Ni programa treninga, ki bi bil enak za vse vaditelje. Najboljši program treninga je tisti, ki ustreza vašim ciljem, sposobnostim, ambicijam in željam. Prav tako izbrani program treninga ne smete na vaš obraz privabiti mračnega in mrkega izraza, temveč vas mora motivirati, da v fitnes in iz njega pridete dobre volje. Poleg tega morate upoštevati načrt prehrane v skladu s ciljem, ki ga želite doseči, saj se lahko brez ustrezne prehrane poslovite od pričakovanih rezultatov.
3. PRVIH NEKAJ LET NE BOSTE OPAZILI RAZLIKE MED TRENINGOM MOČI IN HIPERTROFNIM TRENINGOM
Dokler ne boste zgradili trdne moči in mišične osnove telesa, se vadba za moč ne bo razlikovala od vadbe za hipertrofijo. Šele ko izpolnite ta dva pogoja, boste povečali intenzivnost, obremenitev, število serij in ponovitev glede na svoj cilj. Razumeli boste tudi, kateri deli telesa so vaša šibka točka, zato boste morda morali te dele telesa trenirati pogosteje.
4. NAPREDEK JE ČEZ ČAS MANJŠI A TO NE POMENI, DA STAGNIRATE
Prvo leto ali dve vadbe za moč obstaja možnost, da boste hitro opazili svoje prve rezultate, torej povečali mišično maso. A po tem se bo napredek zagotovo upočasnil, zaradi česar bodo številni vaditelji začeli paničariti in dvomiti v svojo rutino treninga. Seveda počasen napredek ni nujno razlog, da v vadbeni rutini naredite kaj narobe, ampak gre za prilagajanje telesa vajam, ki jih neprestano izvajate. Razlika je med stagniranjem in počasnim napredovanjem; upočasnjen napredek pomeni, da kljub svoji rutini še vedno napredujete, stagnacija pa je znak, da napredka ni več. V drugem primeru bi morali razmisliti o tem, da bi vsak teden spremenili svojo vadbeno rutino in svoje telo »presenetili« z novimi vrstami treningov, novim številom ponovitev in serij ter različno intenzivnostjo.