Še vedno je čas za novoletne zaobljube! Januarja so bili fitnes centri precej zatrpani, letos pa temu ni tako, zato je verjetno tudi naša motivacija manjša, kot je bila prejšnja leta. V tem članku bi radi poudarili katere napake se lahko pojavijo pri treningu, ko ni motivacije, pa tudi nasvete, ki so vam bodo pomagali ohranjati dobre prehranjevalne navade tudi v obdobjih, ko ne boste imeli več motivacije.
1. POSTAVITE SI JASEN CILJ
Začetek se vedno začne s ciljem in se lahko razlikuje od osebe do osebe. Nekdo želi ohraniti ali izboljšati zdravje, nekdo želi doseči specifičen športni uspeh, spet drugi želi postati močnejši, in če smo iskreni, se večina od nas na svojo kondicijsko pot poda zaradi fizičnega izgleda. Menimo, da je to povsem upravičen razlog, če ne presega meja, ki lahko negativno vplivajo na zdravje. Dokler postopek ne vpliva negativno na vsakdanje življenje in odnose z bližnjimi je to povsem dober razlog za vaše treninge. Brez zastavljenega cilja se lahko počutite nekoliko prazno, in dobro je imeti zastavljen cilj, takrat ko pridejo težke situacije in ko motivacije ne bo. Poleg tega ga je treba v določenem časovnem okviru postaviti dovolj visoke, vendar še vedno realne cilje, ki jih je mogoče doseči.
2. IZMERITE NAPREDEK
Včasih načrt, ki smo ga razvili, sploh ne bo prinesel želenih rezultatov ali bomo prišli do platoja, zato ga bomo morali občasno popraviti. Da bi to pravočasno opazili, je zelo pomembno izmeriti sam napredek in ga primerjati z začetnim stanjem. Ena od napak je ta, da si ne začnete delati zapiskov o treningih in meritve, kot so obseg pasu, bokov, ramen itd., Lahko si pomagate tudi s pomočjo fotografiji in z njimi spremljate vaš napredek. Tako lahko hitro vidite ali so vaši treningi učinkoviti. Če so vam to daje dodatno motivacijo za naprej, ča pa napredka ni pa vsaj veste da morate nekaj spremeniti.
3. ZGRADITE TRDNO PODLAGO
V ta nasvet bi vključili več dejavnikov, na katere bi morali biti pozorni, in sicer: Izbira telesne aktivnosti, spanje, prehrana, hidracija in duševno zdravje. Red ni tako pomemben, a ker so vsi med seboj povezani, se bo hitro poznalo, če bo kateri od njih v slabšem stanju.
Začel bi z izbiro telesne dejavnosti, ki bi morala biti odvisna od vašega cilja. Telesna aktivnost ali trening služi kot spodbuda, na katero se bo naše telo odzvalo s prilagajanjem in se bo glede na to tudi spreminjalo. Če želimo na primer zgraditi mišičaste in močne noge, jim moramo dati tudi ustrezno spodbudo, ki jo dobimo na primer z dvigovanjem težkih uteži, intenzivnimi sprinti ali intervalnem treningom na kolesu. Preprosto tek na dolge proge ne bo dovolj. To lahko vidite že z opazovanjem, kako se je razvilo telo maratonskega športnika. Če je po drugi strani cilj zdravje ali izguba teže, bo katera koli aktivnost, ki vam bo pomagala doseči primanjkljaj energije in v kateri boste redno uživali in ponavljali, dobra izbira.
Naslednja točka bi bila okrevanje po takšnih aktivnostih, ki bo odvisno predvsem od dejavnikov, kot so spanje, prehrana in hidracija. Spajte 7-9 ur, pijte veliko tekočine in uživajte hrano z visoko hranilno gostoto, na katero se vaše telo dobro odziva v smislu uravnavanja prebave in vnetnih odzivov.
Nenazadnje ne smemo pozabiti na duševno zdravje. Številni nepravilni prehranjevalni vzorci, odvisnosti in različne kronične bolezni so se razvile kot posledica slabega duševnega zdravja, torej nerazrešenih dogodkov iz preteklosti ali strahu pred prihodnostjo. Če menite, da potrebujete pomoč pri gradnji katerega koli od teh dejavnikov, vam toplo priporočamo, da poiščete pomoč strokovnjakov s tega področja.
4. NAREDITE KONKRETEN NAČRT TELESNE AKTIVNOSTI IN PREHRANE
Ko ste zgradili temelje, na katerih bo moral vsak od nas delati in jih vzdrževati vse življenje, lahko začnete mleti svoje telo z upoštevanjem posebnega načrta treninga in prehrane. Na tej točki je čas, da se lotite podrobnosti, kot so fizična aktivnost, število treningov na teden, izbira vadbe, količina, intenzivnost ali vnos energije v prehrani, vnos makrohranil (beljakovin, maščob, ogljikovih hidratov) in mikrohranil (vitaminov in mineralov), urnik prehrane in dnevne obroke, prehranska dopolnila itd.
5. UŽIVAJTE V POSTOPKU
Loviti katerikoli cilj v življenju in verjeti, da boste srečni in zadovoljni šele, ko ga boste dosegli, je zgrešeno. Poleg tega določen cilj morda nikoli ne bo dosežen in ga je treba uskladiti. Zato poskusite čim bolj pozabiti na končni rezultat in se raje osredotočite na postopek, ki vas vodi do cilja. Stavimo, da bodo rezultati vseeno prišli, vendar boste na potovanju veliko bolj uživali.