Kljub temu, da ste dosledni s treningi in zdravo prehrano z namenom, da shujšate je lahko eden od krivcev, ki vas v temo ovira prav krvni sladkor. Raven vašega krvnega sladkorja ima zelo pomembno vlogo pri tem kako se počutite iz dneva v dan. Vpliva lahko na vaš odziv na stres, spanje, apetit in energijo. Pomembno je, da se zavedate, da ima krvni sladkor pomembno vlogo pri izgubi teže in splošnem zdravju. Zato smo za vas pripravili nekaj nasvetov kako čez dan uravnavati raven sladkorja v krvi.
PROBLEMI Z NERAVNOVESJEM KRVNEGA SLADKORJA
Simptomi, ki vas opozarjajo na neravnovesje krvnega sladkorja so tresenje, vrtoglavica, razdražljivost in hrepenenje po hrani (zlasti ogljikovih hidratih in sladkarijah). Nihanje krvnega sladkorja vas ponoči lahko tudi zbudi, kar potem povzroči tudi motnje spanja.
Velikokrat se zgodi, da raven sladkorja pade tako nizko, da v tem trenutno morate hitro nekaj pojesti ne glede na to ali je to nekaj zdravega ali ne. Prav zaradi tega lahko hitro posegate za visoko kalorično hrano, kar lahko privede do povečanja telesne teže.
Hormon, ki je odgovoren za uravnavanje sladkorja v našem telesu je inzulin. Ko se inzulin poveča se poveča tudi naš krvni sladkor kar spodbudi naš apetit in ima lahko negativne učinke na organizem.
KAKO OHRNJATI PRIMERNO RAVEN KRVNEGA SLADKORJA
1. IZOGNITE SE STROGIM DIETAM
Številne diete delujejo po principu, da se izogibate eni vrsti živil (npr: ogljikovih hidratom). Vendar so ogljikovi hidrati poleg beljakovin in maščob bistvena makrohranila, ki so potrebna za stabilnost krvnega sladkorja. Ogljikovi hidrati telesu dajo energijo. Zato je pomembno dati prednost kompleksnim ogljikovih hidratom, ki se dlje časa prebavljajo in telesu zagotovijo dolgotrajno energijo in pomembna makrohranila.
Drugi primer »diete«, ki bi se ji mogali izogniti je prekinitveni post (angl. IF – intermittent fasting). Gre za dieto, ki vam določa koliko ur na dan lahko jeste in koliko ne. Morda bo vam ta vrsta diete dala dobre rezultate vendar boste se lahko kar hitro znašli v težavi, predvsem če ste navajeni jesti čez cel dan. Prav tako pa vas lahko ta dieta pripelje do raznih odklonov ravni krvnega sladkorja in tako povzroči nenehne skoke in padce le tega.
2. ZAJTRKUJTE
Uravnotežen zajtrk je najboljši način, da svoje telo pripravite na uravnoteženo raven krvnega sladkorja skozi ves dan. Priporoča se, da zajtrkujete v dveh urah po tem, ko ste se zbudili. Prav tako se priporoča, da vaš zajtrk šteje vsa makrohranila. Pripravite si lahko 2 jajci, polnozrnati toast in avokado.
3. REDNO JEJTE
Delo od doma za mnoge pomeni, da lahko jejo kadar koli medtem, ko za nekatere pomeni preskakovanje obrokov. Če ste eden od tistih, ki posega za obroki in prigrizki vas lahko to hitro privede do neravnovesja krvnega sladkorja. Prisluhnite svojem telesu in nekaj pojejte vsake 3-4 ure.
4. ZAUŽITE NEKAJ PO TRENINGU
To ne pomeni, da morate takoj po treningu iskati kaj boste pojedli, vendar priporočamo, da nekaj zaužijete vsaj v eni uri po treningu. Vaše mišice med treningom porabijo veliko glikogena zaradi česa je potrebno te zaloge obnoviti. Ne čakajte predolgo, da ne pride do nizke ravni krvnega sladkorja, saj se boste počutili utrujeno in razdraženo. Priporočamo, da po treningu zaužijete ogljikove hidrate in beljakovine (jabolko, arašidovo maslo ali smoothie).
5. VZEMITE SI ODMOR
Stres je prav tako povezan z odzivom krvnega sladkorja v krvi. Stres aktivira proces glukoneogeneze, da vaše telo ustvari krvni sladkor in imate energijo za boj ali beg. Zato se skušajte izogniti stresu. Poskusite lahko z meditacijo, kratek sprehod ali se osredotočite na tiste aktivnosti, ki jih lahko naredite.