Zajtrku ne rečejo najpomembnejši obrok dneva brez razloga! Če se boste vsako jutro potrudili vstati malo prej in si v miru vzeli čas za zdrav jutranji obrok, boste poskrbeli za te pozitivne posledice:
- bolj zdravo srce
- večja koncentracija in osredotočenost (učinkovitost)
- močnejša imuniteta
- uspešnejše hujšanje in zaščita pred diabetesom
- občutek sitosti in izogibanje nezdravi hrani
- boljše razpoloženje
Izpuščanje zajtrka ste uganili, donosi ravno nasprotno od zgoraj navedenega, in vas izpostavi čustvenim in zdravstvenim prepadom. Toda ali lahko zajtrk vpliva na porabo kalorij? In če je tako, ali mora biti zajtrk bolj obilen od tistih, ki smo jih vajeni?
Več (dobre) hrane zjutraj pokuri več kalorij?
Vprašanje torej ni več, ali zajtrkovati ali ne zajtrkovati. Tu je stvar jasna. Vprašanje je, kakšen naj bo zajtrk, torej koliko kalorij je treba zaužiti ob sončnem vzhodu, da bi spodbudili presnovo in porabo teh kalorij čez dan.
Najnovejše raziskave resnično potrjujejo, da vnos kalorij zjutraj vpliva na njihovo hitrejšo porabo! Če torej po tem, ko odprete oči, si umijete obraz in začnete nov dan, svojemu telesu “privoščite” visokokaloričen zajtrk (ki je seveda tudi zdrav), vam bo telo to večkratno povrnilo. In to v dobrem smislu. Recimo, da zjutraj spijete svoj okusen beljakovinski shake, pojeste 1-2 rezini polnozrnatega kruha z arašidovim maslom, dodate borovnice in sveži sir z enim jogurtom. Tako ste v telo vnesli približno 1000 kalorij – 69 % svojih dnevnih energijskih potreb. In to s prvim obrokom dneva. Ta visokokalorični, vendar zdrav in energijsko bogat začetek dneva pomeni:
- hitrejšo absorpcijo hranilnih snovi
- pospešitev presnove in večjo porabo kalorij
- zagotavljanje občutka sitosti
- osvoboditev od sladkarij, peciva in nezdrave hrane
- opazno višjo raven energije
Zajtrk ima tako veliko večjo energijsko vrednost kot poznejši obroki v dnevu, zlasti od večerje (ki je prav tako ne smete zanemariti). Pomembno je, da že od začetka dneva “ujemamo ure” s svojo presnovo! To pa je bolj ali manj odvisno le od nas in naših navad, saj naš metabolizem “pričakuje”, da bomo dan začeli z obilnim in zdravim zajtrkom.
Natančnega zakona o tem, kdaj točno bi morali zajtrkovati, ni. In tu je zadeva zelo individualna. Nekdo je tako lačen takoj, ko nekajkrat pritisne snooze na mobilnem telefonu, medtem ko nekateri potrebujejo nekaj časa, da začutijo željo po obroku. Kot običajno je najpomembnejše, da prepoznate in upoštevate glas svojega telesa, zato če spadate v skupino, ki potrebuje nekaj časa, preden začuti potrebo po hrani, morda razmislite o zgodnejšem vstajanju 😊.
Zdaj, ko ste se naučili, kako zjutraj hitreje stopiti maščobo, morate zagotovo jesti bolj obilno, se verjetno sprašujete, kaj bi si morali privoščiti? Priporočljivo je, da zjutraj enakomerno zaužijemo vsa potrebna makrohranila – beljakovine, zdrave maščobe in zdrave ogljikove hidrate.
Nekatera živila, ki jih vsekakor lahko vključite v obilen jutranji obrok, so:
- jajca
- grški jogurt
- svež sir
- ovsena kaša
- borovnice, robide in drugo sadje😊
- polnozrnati toast
- avokado
- oreščki
Uspešen dan je vsekakor priporočljivo začeti s kratko, a intenzivno vadbo, ki jo lahko opravite doma, in visokokakovostnim beljakovinskim shakeom, ki bo takoj spodbudil sintezo beljakovin in gradnjo novega mišičnega tkiva. Ne pozabite na vodo, ki mora biti del vašega dneva že od zgodnjega jutra, ob obilnem zajtrku pa si lahko privoščite skodelico kave, saj bo tudi kofein spodbudil hitrejše izgorevanje kalorij. Če slučajno niste ljubitelj kave, obstajajo zdrave alternative v obliki kofeinskih napitkov, ki bodo poleg kurjenja kalorij poskrbeli tudi za dodatno zbranost za res uspešen dan, ki je pred vami.😊